Den otevřených dveří / Open day

Sobota 6. dubna de 09h00 à 12h00

V sobotu 6. dubna od 9 do 12 hod. uskuteční v Alliance Française de Pardubice Den otevřených dveří !

Přijďte se seznámit s naší nabídkou kurzů francouzštiny a zúčastněte se vernisáže naší nové výstavy. Na programu budou tři kurzy francouzštiny vedené naší lektorkou Florie. Kurzy jsou určené všem zájemcům, tak budete mít všichni příležitost se blíže seznámit s naším pedagogickým přístupem. Setkáme se:

  • Od 9:15 do 9:45
  • Od 10:15 do 10:45
  • Od 11:15 do 11:45

PŘIHLASTE SE : https://forms.gle/5gRBBSmcRiGw8ceP6

V rámci výuky bude připraveno menší pohoštění, během kterého si budete moci prohlédnout naši novou výstavu “Vítěz(ové)”. U příležitosti konání olympijských her v Paříži v letošním roce, seznámíme se se dvěma vítězi a dvěma vítězkami pohledem čtyř různých fotografů. Tyto dvojice nabízí současný pohled na angažovaného sportovce a převracejí tradiční klišé

Get ready for an exciting event on Saturday, April 6th, from 9 am to 12 pm, as the Alliance Française of Pardubice swings open its doors for a spectacular occasion!

Join us to discover our diverse French course offerings, test your level and to be part of the grand unveiling of our latest exhibition.

Dive into French language sessions led by our skilled instructor Florie, free and open to everyone eager to immerse themselves in our unique teaching approach.
9:15 am to 9:45 am
10:15 am to 10:45 am
11:15 am to 11:45 am

Ready to secure your spot? Fill out the registration forms for one of our three French courses offered during the open day! Each course has a maximum capacity of 10 participants.

Curious about your French proficiency level ? Take advantage of our quick placement tests during the open day!
In collaboration with Paris 2024 Olympic Games, join us for the grand opening of the Champion·ne·s photographic exhibition! Discover the captivating stories behind four remarkable athletes captured by four talented photographers.

Be inspired by their achievements, their commitment to social causes, and the values they represent in the world of sports.

Don’t miss out on this fantastic opportunity! Save the date and spread the word to friends and family.

Místo

Alliance Française de Pardubice