Naše Festivaly

Festival Francouzské dny v Hradci Králové

Od 17. září do 8. října 2021

Od 17. září do 8. října vyjádřím svoji kreativitu v Hradci Králové! Okusím dobrodružství s francouzštinou! Zúčastněte se festivalu Francouzské dny v Hradci Králové 2021. Na programu bude celkem šest kulturních setkání a sdílení po dobu tří týdnů: pétanque, francouzská gastronomie, úvod do francouzštiny, literatura, opětné seznámení s francouzskou hudbou, pohádky pro děti, koncert.

Festival Francouzské dny v Hradci Králové
  • „Hodujme a hrajme si!“, francouzský piknik a úvod do koulové hry pétanque

Pátek 17. září od 15h do 18h
Pétanquové hřiště u Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové
Hradecká 1250/2, 500 03 Hradec Králové

Jak zahájit festival Francouzské dny v Hradci Králové v celé jeho kráse? Ve dvou slovech: hodujme a hrajme si !
Přijďte si s námi popovídat francouzsky a česky u sklenky vína, nad piknikem a u hry pétanque. Bude to opravdový kulturní výlet na francouzský jih!
Účast na akci je zdarma (můžete přinést jen něco dobrého k jídlu, nebo pití).
Akce je pořádána ve spolupráci s Klubem přátel pétanque Hradec Králové a Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové.

  • „Francouzské odpoledne“, představení aktivit Francouzské Aliance a ateliéry úvodu do francouzštiny

Úterý 21. září od 15h do 18h
Kavárna Artičok
Tř. Karla IV. 13, 500 02 Hradec Králové

Stále váháte s přihlášením do kurzu francouzštiny? “ Je to moc těžké…”, “Je to neužitečné…”, apod. Jsme připraveni vás přesvědčit o opaku v úterý 21. září od 15 do 18h v kavárně Artičok. Na programu vás čeká představení aktivit našeho spolku, hravé aktivity pro děti, ukázkové lekce pro děti i dospělé a ochutnávka francouzských specialit!
Nechte promluvit vaši kreativitu, ochutnejte Francii v Hradci Králové!
Účast na akci pořádané ve spolupráci s kavárnou Artičok je zdarma. Potvrďte nám vaši účast e-mailem na adresu af@afpardubice.com

  • „Noc literatury“

Středa 22. září od 17h
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové
Hradecká 1250/2, 500 03 Hradec Králové

Přijďte s námi v Hradci Králové oslavit frankofonní literaturu!
Zveme vás na Noc literatury ve středu 22. září od 17h! Od roku 2006 si klade tato událost probudit zájem veřejnosti o současnou literaturu, její různé směry a kreativitu.
Na programu letošního ročníku v Hradci Králové: seznámení se dvěma frankofonními autory! Můžete se těšit na setkání s konžským básníkem Cayou Makhele a představení díla francouzského autora Laurenta Bineta, jehož kniha s názvem « Civilizations » nyní vyšla v češtině. Během večera budou čteny básně autora Caya Makhele ve francouzštině a v češtině a také úryvek z knihy « Civilizations ». Večer oživí hudební duo paní Martina Forejtková a David Jandl.
Účast na akci je zdarma. Povídání ve francouzštině bude přeloženo do češtiny.
Akce je pořádána ve spolupráci se Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové, Francouzsko-českým klubem Hradec Králové a festivalem Tvůrčí Afrika.

  • „Setkání s francouzskou hudbou“, interaktivní přednáška

Pondělí 27. září od 18h
Kino Bio Central
Tř. Karla IV. 774, 500 02 Hradec Králové

Edith Piaf, Jacques Brel, Georges Brassens, … přijďte se seznámit, nebo si připomenout velké klasiky francouzské hudby 50. a 60. let. Během večera přijde ale na řadu i současnější hudba období 2000-2020. Společně si užijeme zvučnost francouzského jazyka a připomeneme si krásné texty písní. Abyste si naplno užili aktivity večera, nezapomeňte si vzít váš chytrý telefon. Na konci večera vás čeká kvíz a malé dárečky pro výherce!
Akce je pořádána ve spolupráci s kinem Bio Central a Francouzsko-českým klub Hradec Králové. Účast je zdarma. Potvrďte nám prosím vaši účast e-mailem na af@afpardubice.com. Přednáška bude ve francouzštině a tlumočena do češtiny.

  • „Pohádkové odpoledne“

Úterý 5. října od 17h
Knihkupectví Oxford Bookshop
4 527 Masarykovo náměstí, 500 02

Abychom nezapomněli na ty nejmenší! Vrhněte se s vašimi ratolestmi do hravého seznámení s francouzštinou. Čeká vás teatrální čtení dvou francouzských pohádek věnované dětem ve věku od 3 let… a do 77 let! Nezmeškejte tento skvělý výlet do frankofonního pohádkového světa!
Účast na akci je zdarma. Potvrďte nám prosím Vaši účast e-mailem na adresu af@afpardubice.com

  • „Hudební zakončení festivalu“

Pátek 8. října od 17h
Kavárna Artičok
Tř. Karla IV. 13, 500 02 Hradec Králové

Pojďme co nejlépe zakončit festival Francouzské dny v Hradci Králové 2021 – literárně a hudebně! V první části večera proběhne literární setkání od 17h s francouzsko-českou autorkou Lenkou Horňákovou-Civade. Povídání ve francouzštině bude tlumočeno do češtiny.
V druhé části večera nás dostanou do uvolněné a festivalové nálady rytmy harmoniky a jávy skupiny Café Baret: zpěvačka a akordeonistka Jessica May a kytaristka a pianistka Eva Kroupová. Toto duo vám zahraje hudební předpremiéru jejich nového alba „Le carrousel“
Vstupné: 60 Kč. Kapacita kavárny je omezená, proto si rezervujte místo na af@afpardubice.com
Akce je pořádána ve spolupráci s Francouzským institutem a kavárnou Artičok.

Hlavním partnerem festivalu je Město Hradec Králové. Akci podporuje také Velvyslanectví Francie v České republice, Francouzský institut v Praze. Dalšími partnery jsou Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové, kavárna Artičok, kino Bio Central, festival Tvůrčí Afrika, Francouzsko-český klube Hradec Králové, knihkupectví Oxford Bookshop a Klub přátel pétanque Hradec Králové.

Při všech akcích budou dodržena aktuální platná epidemiologická vládní nařízení.

Těšíme se na viděnou na jednotlivých festivalových akcích!