Svátek hudby 2023

Svátek hudby 2023

Francouzská aliance v Pardubicích vás zve opět na Svátek hudby, který letos proběhne na nádvoří pardubického zámku! V úterý 20. června proběhne již 5. ročník tohoto hudebního festivalu díky finanční podpoře Velvyslanectví Francie v ČR, Statutárnímu městu Pardubice a Europe Direct Pardubice.
Je to tradice! Na konci června se ve Francii slaví léto hudbou! Tato tradice, která vznikla v roce 1982, je dnes jedním z nejoblíbenějších francouzských festivalů. Stal se také jedním z nejoblíbenějších festivalů ve více než stovce zemí světa.

Princip Fête de la musique je jednoduchý: bezplatné koncerty amatérských i profesionálních umělců přístupné všem. V letošním roce máme tu čest představit řadu umělců z Pardubic a, ale i zdaleka. Můžete se těšit na kabaretní hudbu, francouzské šansony, folk, pop-punk, jazz a mnoho dalších překvapení!

Akce je pořádána ve spolupráci se Zámkem Pardubice, Východočeským muzeem v Pardubicích, Europe Direct Pardubice, Barona café a Factory bar & lounge.

V úterý 20. června od 16h30 do 22 hodin neváhejte a přijďte s námi oslavit léto hudbou! Nebude chybět ani doprovodný program pro děti.

Program koncertů:

16:45 - 17:45 Café Baret (francouzský šanson)
18:15 - 19:00 Petr Karas band (alternativní blues)
19:30 - 20:15 Natřije (pop-punk)
20:45 - 22:00 Factory Band (funk, soul, jazz)

Café Baret - francouzský šanson

Hudební duo z oblasti Broumovska hraje v obsazení harmonika, flétna, zpěv, piano/kytara. Jejich repertoár tvoří zejména francouzské písně kdysi zpívané po přístavních zákoutích, putykách, kavárnách a vinárnách. Harmonikářka Jessica May pochází z kanadského Québecu. Společně s Evou se zaměřují i na další oblasti lidové písně – irskou, cikánskou, židovskou, nebo slovenskou. Je jim blízká kulturní všehochuť, tedy Café Baret – multi-kulti hudební kabaret.

Petr Karas band - alternativní blues

Hudebník a básník Petr Karas už vystřídal řadu formací. V 80. letech jezdil jako host Karla Plíhala, později postupně se spoluhráči hradeckého divadla Drak. V 90. letech vydal tři nahrávky – dvě studiové a jednu live. Základem jeho vystoupení byla vždy nápaditá kytara a originální texty. Petr Karas po přesídlení na východ Čech vystupuje převážně v menších sestavách, a tak tomu bude i tentokrát. V tříčlenné sestavě uslyšíte kromě kytary a zpěvu taky příčnou flétnu, saxofon a baskytaru.

Natřije - pop-punk

Tato skupina hraje pop-punkovou vlastní tvorbu. Mají za sebou učinkování na festivalech jako je Votvírák, Hradecký Majáles. Zvítězili v soutěži kapel TPCA Beat festival. Zpěvákem a kytaristou kapely je Petr Cincibus, druhou kytaru a zpěv zastává Jakub Stránský a bicí společně s dalšími zpěvy Pavel Hlubuček. Kapela vydala debutové album s názvem Natěrač a nyní připravuje vydání dalšího studiového alba.

Factory Band - funk, soul, jazz

V rámci projektu „ Noty a slova jazz me“ vznikl v roce 2021 hudební projekt, jehož zakladatele ing. B. Sauka a Dr. P. Dufka/bass/ svedla dohromady celoživotní láska k hudbě.
Ve Factory baru v Pardubicích podporovaném Statutárním městem Pardubice vzniká v současnosti projekt pro místní hudebníky a domovské těleso The Factory Band, jehož členy se postupně stávají zpěvák Salih Hadziabdic, zpěvačka Veronika Hložková, velmi talentovaný mladík Kryštof Sedílek na jazzovou trubku, a další. Rozsah tohoto tělesa je impozantní - od jazzu, soulu, funku až k pop rocku.