Festival Bonjour Pardubice 2020

Od 4. do 20. listopadu – Online

V listopadu si neváhejte nasadit své růžové brýle a dívejte se s námi na svět růžově!

Festival Bonjour Pardubice 2020

Od 4. do 20. listopadu proběhne 6 online akcí a čeká vás také spousta překvapení!

« Paris, je t’aime ! », přednáška ve francouzštině s tlumočením do češtiny
Středa 4. listopadu od 17h

Přednáška je pořádána ve spolupráci s Východočeskou galerií v Pardubicích v rámci výstavy "Paříž, věčná láska". Přednáška zahájí festival Bonjour Pardubice 2020.
Eiffelova věž, Montmartre, Notre-Dame, Louvre, Univerzita Sorbonna, …Všechny tyto slavné památky nechávají vynikat Paříž, město světel... Ponořte se do tajů všech těchto mytických míst! Zároveň společně odbočíme z vyšlapaných cestiček a odhalíme neobyčejná místa, o kterých jste možná nikdy neslyšeli a která stejně tak přispívají k bohatství a různorodosti francouzského hlavního města.
Když musíte zůstat doma, Paříž přijde za vámi!
Účast na přednášce je zdarma, proběhne přes platformu Zoom. Zašlete nám přihlášku na af@afpardubice.com

« Umění cestovat », povídání u kávy ve francouzštině
Středa 11. listopadu od 17h

Když nemůžeme cestovat, tak si o tom pojďme alespoň popovídat! Naše Francouzská aliance vás s radostí zve frankofonní virtuální výlet. Žádný cestovní pas, víza, ani letenky! Na tuto cestu potřebujete pouze šálek kávy, nebo sklenku vína a internetové připojení! Na programu diskuze: téma umění cestovat, nebo spíše umění mluvit, nebo poslouchat povídání o našich cestách; o těch, které jsme podnikli, o těch, o kterých sníme, nebo o cestách ostatních.
Účast na této akci je zdarma, proběhne přes platformu Zoom. Zašlete nám přihlášku na af@afpardubice.com

« Delphine a Carole, neposlušné múzy », projekce dokumentárního filmu ve francouzštině s anglickými titulky
Pátek 13. Listopadu od 19h

Projekce tohoto dokumentárního filmu spadá také do programu Měsíce dokumentárního filmu pořádaného Francouzským institutem a platformou IFCinéma.
Coby cesta do srdce « okouzlujícího feminismu » 70tých let popisuje film setkání herečky Delphine Seyrig a kameramanky Carole Roussopoulos. V jejich radikálním boji používají jako zbraň kameru s otiskem humoru, drzosti a nekompromisnosti. Za zdokumentovaným vzácným dědictvím v tomto snímku stojí režisérka Callisto Mc Nulty, vnučka jedné z hlavních postav Carol.
Po projekci filmu se můžeme společně ponořit do neformnální debaty o tématu feminismu a jeho bojích.
Účast na projekci je zdarma, proběhne přes platformu Zoom. Zašlete nám přihlášku na af@afpardubice.com

« Triste mesure », virtuální prohlídka výstavy spojující poezii, fotografii a hudbu
Virtuální výstava bude zveřejněna v pondělí 16. listopadu od 16h na našich webových stránkách a sociálních sítích

Triste mesure je název projektu fotografa Kleze Brandara a básníka Marka Lutha, kteří
spojují fotografii s poezií. Tito francouzští umělci žijí již několik let v České republice.
Projekt vznikl na základě zveřejnění díla představujícího jeden rok v Praze očima dvou umělců, fotografa a básníka. Jeden rok, jedna fotografie za týden, celkem 52 fotografií doprovázených básněmi.
Virtuální výstava pořádána v rámci festivalu Bonjour Pardubice představí vybrané fotografie, které doprovodí čtení s nimi spojených básní. Celé to podtrhne navíc hudební doprovod kytaristy Justina Lavashe. Tento projekt zavítá i s jeho autory osobně v roce 2021 do Pardubic, kde bude uspořádána výstava naživo. Tato online akce je tedy takový předvoj spolupráce mezi „Triste mesure“ a Pardubicemi.

« Venez-manger chez vous ! », kuchařský ateliér francouzské kuchyně
Středa 18. listopadu od 17h

Francouzská aliance vás zve na večeři přímo u vás doma, kde si uvaříte typicky francouzský porkm: le hachis Parmentier. Toto jídlo, které je velmi populární v několika restauracích ve francouzském hlavním městě, je vlastně zapečená bramborová kaše s mletým hovězím masem. A má to i příběh! Hachis Parmentier získal svůj název podle Antoine-Augustina Parmentiera (1737-1813), který proslavil brambory ve Francii, aby pomohl francouzskému lidu dostat ze začarovaného kruhu hladomoru a nedostatku potravin. Kuchařský ateliér s názvem "Venez manger chez vous!" bude opravdovým výletem do gastronomie a historie Francie.
Účast na akci je zdarma, proběhne přes platformu Zoom. Zašlete nám přihlášku na af@afpardubice.com

« Raconte-moi ta France », soutěž ve vizuální tvorbě pro děti a dospívající
Online vernisáž (na platformě Zoom) v pátek 20. listopadu od 18h

Jsi ve věku 6 - 19 let? Studuješ francouzštinu? Mluvíš francouzsky?
Máš rád(a) francouzskou kulturu? Rád(a) kreslíš, maluješ, fotíš?
Chop se tužky, pastelky, štětce, nebo fotoaparátu!
Kresli! Maluj! Foť! Nech promluvit svoji kreativitu!!
Pověz nám o tvé lásce k Francii a její kultuře!
"Vyprávěj mi o Francii" je soutěž pořádaná ve spolupráci s Europe Direct Pardubice v rámci festivalu Bonjour Pardubice 2020.
3 kategorie: děti ve věku 6-9 let/ děti ve věku 10-13 let/ dospívající ve věku 14-19 let.
První tři výherci budou odměněni cenami.
V případě zájmu zapojit se do soutěže nám zašlete fotografie vašeho díla na af@afpardubice.com do 18. Listopadu. Do zprávy napište své jméno a příjmení, věk a telefonní kontakt.


Festival "Bonjour Pardubice 2020" je pořádán s podporou Statutárního města Pardubice, Francouzského insitutu v Praze, sítě Francouzských Aliancí v ČR a ve spolupráci s Východočeskou galerií Pardubice, Europe Direct Pardubice, Turistickým informačním centrem Pardubice, platformou IFCinéma, vydavatelstvím Bijoux de Famille, Integračním centrem Kosatec a seskupením Pardubickej Lajf.

Těšíme se na viděnou online na různých festivalových akcí! Neváhejte sdílet festival na sociálních sítích s vašimi blízkými, frankofonními a frankofilními přáteli. V listopadu mám jasno. Nasadím si růžové brýle a budu se společně s Francouzskou aliancí dívat na svět růžově!