Festival BONJOUR Pardubice 2022

Oslavte s námi podzim po francouzsku! Festival BONJOUR Pardubice se po roce opět vrací do Pardubic! Můžete se těšit na bohatý program plný objevů a sdílení - workshopy, přednášky, kulinářské zážitky, filmový večer, koncert a mnohem víc!
Festival je pořádán s podporou Statutárního města Pardubice, Pardubického kraje, Velvyslanectví Francie v ČR a ve spolupráci s Krajskou knihovnou v Pardubicích, Centrem Kosatec, Filmovým klubem v Pardubicích, Divadlem 29, festivalem Pardubické polévkování a Cestovatelským festivalem.

Těšíme se na viděnou!

Festival BONJOUR Pardubice 2022
PROGRAM FESTIVALU
« Setkání s frankofonní hudbou »

úterý 1. listopadu v 17h30
Alliance Francaise de Pardubice, Evropský spolkový dům 2.p.
Vstup zdarma. Rezervujte si místo e-mailem na af@afpardubice.com

Myslíte si, že frankofonní hudbu už dobře znáte? Přijďte si poslechnout povídání na toto téma - tentokrát vás totiž seznámíme s velkými avšak u nás neznámými hvězdami současné francouzské hudební scény. Máte se opravdu na co těšit! Večerem vás v češtině provede expert na francouzskou a frankofonní hudbu pan František Wich.

« Pardubické polévkování »

sobota 5. listopadu od 10h
Náměstí republiky, Pardubice
Vstup zdarma. Polévky se budou prodávat na místě.

V rámci 3. ročníku akce Pardubické polévkování vás Francouzská Aliance s velkou radostí zve na ochutnávku opravdového tradičního pokrmu francouzské gastronomie: FRANCOUZSKÉ CIBULAČKY. Legenda vypráví, že tato polévka byla vynalezena Ludvíkem XV. Jedné noci, kdy pobýval ve své lovecké lóži, nenašel k jídlu nic jiného, než cibuli, máslo a šampaňské. Uvařil tedy tyto tři ingredience a tak vznikla první cibulačka. Budeme moc rádi za váš názor na cibulačku « made in » Francouzská aliance v Pardubicích.
Na akci ochutnáte spoustu dalších výborných polévek. My se těšíme na viděnou na stánku Francouzské aliance, který jistě nepřehlédnete! Pokud chcete společně s námi dbát na ekologii, neváhejte si přinést svoji polévkovou misku a lžíci.
Akce je pořádána ve spolupráci s festivalem Pardubické polévkování: https://www.facebook.com/events/650085912902065

« Koncert Cécile Boiffin: Cilijen »

úterý 8. listopadu od 20h00
Divadlo 29, Ul. Sv. Anežky České 29, Pardubice
Vstupné: 120 Kč pro studenty a členy Alliance Française de Pardubice, 160 Kč pro ostatní. Vstupenky si můžete zakoupit na místě před koncertem, nebo předem v kanceláři Alliance Française de Pardubice na základě rezervace e-mailem na af@afpardubice.com.

Autorský projekt perkusistky Cécile Boiffin na pomezí koncertu a vyprávění. Marimba, djembe, bicí a různé zvukové objekty budou doprovázet a spoluvytvářet interpretaci vlastních básní v mateřské francouzštině.

Autorský projekt perkusistky Cécile Boiffin na pomezí koncertu a vyprávění. Marimba, djembe, bicí a různé zvukové objekty budou doprovázet a spoluvytvářet interpretaci vlastních básní v mateřské francouzštině. Hudba vychází ze soudobé vážné hudby, jazzu a etnické hudby.
Hráčka na bicí, perkuse a marimbu Cécile Boiffin pochází z Francie, kde studovala zároveň francouzskou literaturu a konzervatoř. Dále pokračovala v hudebním studiu v německém Freiburgu. V Čechách žije již 25 let. Je členkou Komorní Filharmonie Pardubice a také členkou správní rady Francouzské aliance v Pardubicích. Kromě interpretace vážné hudby se věnuje sólovému vystupování i hraní v kapelách různých žánrů (jazz, world music, tradiční africká hudba).
Koncert je pořádán ve spolupráci s Divadlem 29.

« Levandulový workshop »

čtvrtek 10. listopadu od 16h00 do 18h00
Café Robinson, Mladých 325, Pardubice
Vstupné: 100 Kč pro členy Francouzské aliance, 140 Kč pro ostatní. Rezervace je nutná, počet míst je omezen. V případě zájmu se přihlaste e-mailem na adresu af@afpardubice.com.

Nechte se přenést na jih Francie s paní Olgou Pospíšilovou, specialistkou na voňavou levanduli (www.kuplevandule.cz). Zúčastněte se tvůrčího worshopu v češtině a objevte kouzlo levandule. Na programu bude povídání o pěstování a zpracování této rostliny, zároveň se budou vyrábět levandulové věnce - každý účastník si domu odnese svůj výrobek.

« Promítání filmu "Ztracené iluze" »

pondělí 14. listopadu od 18h30
Kino Cinestar (Filmový klub), Nám. Republiky 1400, Pardubice
Vstupné: 120 Kč pro členy Filmového klubu a Francouzské aliance, 170 Kč pro ostatní.
Prodej vstupenek: na pokladně kina Cinestar před projekcí.

Zveme všechny filmové fanoušky na projekci francouzského filmu "Illusions perdues"/ "Ztracené iluze" režiséra Xaviera Giannoliho. Ponořte se s námi do historického dramatu, který je adaptací slavného románu autora Honoré de Balzac. Film bude promítnut v originálním znění s českými titulky. Tento filmový večer je pořádán ve spolupráci s Filmovým klubem Pardubice (http://www.filmovyklubpardubice.cz/)

« Přednáška o Bretani »

čtvrtek 17. listopadu od 20h00
Atrium palác (malý přednáškový sál), Masarykovo nám. 2799, Pardubice
Nákup vstupenek a další informace o programu Cestovatelského festivalu: https://www.cestovatelskyfestival.cz/

Vydejte se s námi na západ Francie a objevte Bretaň. Tento region s bohatou historií a silnou kulturní identitou vás ohromí. Společně prozkoumáme krajinu mezi pevninou a mořem a legendami a objevíme to, čím je Bretaň proslulá: její gastronomii a tradice. Vydejte se s námi na výlet a nechte se okouzlit tímto tajemným krajem!
Přednáška proběhne ve francouzštině s tlumočením do češtiny. Akce je pořádána ve spolupráci s Cestovatelským festivalem.