Dny Frankofonie 2021

Březen 2021 - Online

Oslavte s námi online v březnu francouzský jazyk v rámci 22. ročníku festivalu Dny frankofonie v České republice.

Dny Frankofonie 2021

Ve dnech 10. - 25. března pro vás pořádá Francouzská aliance v Pardubicích a východních Čechách ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze a ostatními Francouzskými aliancemi v České republice desítku online akcí a spoustu dalších překvapení! Na programu v Pardubicích a východních Čechách vás čekají tři velké akce: 15. března oslavíme komiksové umění, 19. března francouzský jazyk v jeho různorodosti a 25. března poctíme gastronomii.

Interaktivní workshop Úvod do komiksu
Pondělí 15. března od 16h

Jste milovníci kreativity a kresby? Jste ve věku 10 - 18 let? Tak právě vás zve Francouzská aliance na workshop Úvod do komiksu, který proběhne v pondělí 15. března. Toto interaktivní seznámení s komiksovým uměním, které je tak populární ve Francii i Belgii pořádá Aliance v rámci Festivalu frankofonie ve spolupráci s Katedrou francouzského jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Brusel není jen hlavní město Belgie, ale je považováno také za hlavní město tohoto žánru. Komiks je v tomto městě všudypřítomný - nachází se zde 4 muzea věnovaná tomuto "Devátému umění". Ano, je tomu tak. Během dlouhé doby byl komiks považován za menšinový žánr, od nynějška je označovaný jako "Deváté umění", sestřička filmu (7ého umění) a mediálních umění (8ého umění).
Workshop povede pan Le Cil Vert, francouzský profesionální komiksový autor, který žije střídavě ve Francii a v České republice. Během své komiksové dílny vám představí různé techniky kresby a vytváření komiksového scénáře. To vše si budete moci vyzkoušet v praxi a odhalit tak opravdový komiksový svět.
Workshop je věnovaný dospívajícím dětem a kapacita je kvůli zajištění co nejlepší interaktivity mezi vedoucím workshopu a účastníky omezena na 10 osob. Workshop proběhne ve francouzštině (pro účastníky úrovně alespoň mírně pokročilé). Bude nabídnuto částečné tlumočení do češtiny.
Akce je zdarma a proběhne online na platformě Zoom. Pro přihlášení nám zašlete e-mail na af@afpardubice.com

Interaktivní přednáška « Francophonie en expression »
Pátek 19. března od 18h

Určitě víte, že francouzsky se mluví na pěti světových kontinentech. Každá frankofonní kultura a každý frankofonní region vnáší do francouzského jazyka své barvy a svoji originální různorodost. A my vám právě nabízíme seznámit se s tímto bohatstvím jazyka během interaktivní přednášky « Francophonie en expression », kterou pořádá naše Aliance 19. března v rámci festivalu Dny frankofonie ve spolupráci se Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové a s Katedrou francouzského jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.
Kromě specifických přízvuků mají obyvatelé Québecu, Švýcarska, Pobřeží slonoviny, Belgie, Senegalu a dalších frankofonních zemí a regionů své vlastní originální ustálené výrazy. "Mít druhou kancelář", "Jezero nehoří!", "Modrat z někoho", "Chytat peníze" - společně odhalíme význam těchto výrazů a pokusíme se porozumět jejich historii.
Tuto interaktivní přednášku povede ve francouzštině (pro účastníky úrovně alespoň mírně pokročilé/ středně pokročilé) tým Aliance. Bude nabídnuto částečné tlumočení do češtiny. Heslem večerního setkání bude hra, kreativita, představivost a sdílení! Přidejte se 19. března k naší oslavě francouzského jazyka a jeho různorodosti!
Akce proběhne zdarma a online na platformě Zoom. Pro přihlášení nám zašlete e-mail na af@afpardubice.com

Kuchařský ateliér « Saveurs du Maghreb »
Čtvrtek 25. března od 17h

V rámci Festivalu dnů frankofonie vás Aliance zve na svůj tradiční kuchařský ateliér, tentokrát (alespoň v představách) daleko za hranice Francie. Ve čtvrtek 25. března se vydáme směr Severní Afrika za účelem odhalení maghrebské kulinářské speciality: Couscous ! Tento pokrm na bázi kuliček z pšeničné krupice je nejčastěji servírován se zeleninovým ragú a masem, rybou, nebo cizrnou. Víte, že od roku 2020 je Couscous zapsán na seznamu Kulturního nehmotného dědictví UNESCO ?
Ateliér povede tým Aliance, který představí postup přípravy pokrmu Couscous a poté se společně všichni účastníci vrhnou do samotného vyření. Akce proběhne ve francouzštině s tlumočením do češtiny. Pokud máte zájem, přihlaste se a my vám zašleme seznam potřebných ingrediencí.
Kuchařský ateliér s názvem « Saveurs du Maghreb » bude opravdovým kulturním výletem za tradiční kuchyní frankofonní Severní Afriky.
Akce proběhne zdarma a online na platformě Zoom. Pro přihlášení nám zašlete e-mail na adresu af@afpardubice.com

22. ročník festivalu Dny frankofonie je pořádán za podpory Statutárního města Pardubice, Královéhradeckého kraje a ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze, sítí Francouzských aliancí v České republice, Vědeckou a studijní knihovnou v Hradci Králové, Katedrou francouzského jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, vydavatelstvím Delcourt, Le Cil Vertem a Integračním centrem Kosatec v Pardubicích.

Těšíme se na viděnou u příležitosti různých online akcí! Neváhejte je sdílet se svými blízkými, frankofonními a frankofilními přáteli z východních Čech i odjinud. V březnu budeme slavit, ano! Budeme slavit francouzský jazyk a frankofonii!