Přenos videokonference 9. března od 18,30 hod. v Sále Jana Kašpara.

Pardubická francouzská Aliance Vás srdečně zve na přenos ze záznamu videokonference, týkající se států východní Evropy za dob komunismu, se zaměřením na Československo. 

Přenos této konference proběhne zdarma ve francouzštině v Sále Jana Kašpara (Komenského náměstí 120) 9. března v 18h30. 

Státy východní Evropy za dob komunismu: Československo za železnou oponou

Konferenci uvede paní Karine Gloanec Maurin, viceprezidentka francouzského regionu Centre-Val de Loire, místopředsedkyně pověřená mezinárodními vztahy, evropskými záležitostmi a meziregionální spoluprací.

Nabízíme Vám dvě představení:

--> Čtyřicetipětiminutová konference, představující v dobovém historickém a sociálním kontextu Československo při Pražském jaru a Sametové Revoluci.

Antoine Marès, historik, vysokoškolský profesor, ředitel Centra současné středoevropské historie v Paříži I, Panthéon Sorbonne.

- Historické předpoklady, vstupní a výstupní politické procesy socialistického režimu (15min)

- Československá společnost v letech 1948-1990: kulturní život, společnost, názory, odborové hnutí, odboje (30min)

 

--> Svědecká výpověď kulturní a mezikulturní spolupráce, vedená divadlem Théatre de l’Imprévu (45 min)

Éric Cénat, herec, režisér a scénárista, umělecký ředitel divadla Théatre de l’Imprévu v Orléans, autor divadelní adaptace hry “Komunizmus, komedie Normalizace” od slovenského autora W. Klimáčka.

- Film o zkušenosti “Operace Roméo: Československo 1984”.

- Svědectví: dějiny spolupráce Divadla Théatre de l’Imprévu s pardubickým krajem (Ateliers Aux Arts Lycéens), divadelní hra, lidské dobrodružství. 

 

Ve hře “Operace Romeo” je hlavním tématem život v totalitním režimu, v mnohem širším kontextu než v dějinách Československa: má utlačovaná a utiskovaná lidská bytost možnost se vzbouřit proti systému? Jakým způsobem je donucena zapřít své hodnoty? Je připravena zradit, aby ochránila své blízké?

Tato divadelní hra byla představena ve Východočeském divadle v Pardubicích v září 2014.

 


 

Konference je organizována v rámci projektu “Parcours d’Europe” (Milníky Evropy), iniciovaným regionem Centre-Val de Loire.