FRANCOUZSKÝ DEN „PŘEKONAT HRANICE“ - 11.3.

 

17.30 hod. ==> Promítání filmu Moře je jejich život od Thomase Szacky-Mariera a diskuze za účasti režiséra!

Popis filmu: V Dakaru v Senegalu se skupina 13 rybářů rozhodne vydat na širé moře na velké dřevěné piroze. Zmítaní neutuchajícími vlnami moře, v němž už je ryb pomálu, rozhazují své rybářské sítě po dobu sedmi dní, aniž by zahlédli sebemenší kousek pevniny. V srdci mořského nesmírna, kde se čas zastavil, nám režisér poodhaluje každodenní namáhavou práci těchto rybářů.
Mezi škádlením a rozjímáním na téma náboženství, práce a politiky, také poznáváme silné pouto, které si tato skupina mezi sebou vytvořila v průběhu let.

Film se zařadil do výběru několika festivalů v Quebecku i v zahraničí. V dubnu roku 2014 vyhrál ve Francii cenu na Mezinárodním festivalu rybářů.

Délka: 30 min

Po dokumentu bude následovat debata s tímto mladým autorem, pro nějž je film Moře je jejich život profesionální prvotinou. Setkání s mladým filmařem Thomasem Szacka-Marierem umožní odpovědět na otázky týkající se tvorby tohoto dokumentu, osobních zážitků a zkušeností získaných během natáčení, ale také diskutovat o současné krizi migrantů, která ovlivňuje Evropu a o problémech nadměrného rybolovu v rozvojových zemích.

Thomas Szacka-Marier je mladý quebecký dokumentarista. Pracuje zároveň jako režisér a kameraman. V roce 2008 získal diplom v oboru Filmová produkce na univerzitě Concordia. Vždy fascinován dokumetaristikou, už ve druhém ročníku v roce 2010 natočil film Killa-Ef, který byl součástí několika festivalů a vyhrál hlavní cenu poroty na Festivalu kameramanů v Quebecku.

19.00 hod. ==> Promítání filmu Dheepan od Jacquese Audiarda, cena Zlatá Palma, Filmový festival v Cannes, 2015

Popis filmu: Na útěku před občanskou válkow na Srí Lance, bývalý voják, mladá žena a děvčátko předstírají, že jsou rodina. Jako uprchlíci ve Francii, na předměstí plném problémů, se snaží vytvořit domov, i když se znají velmi málo.

Délka: 109 min

Filmy v původním znění s českými titulky
Cena za večer: 140 Kč