"Elles" od Jeana Geneta, 11 listopadu v 19h a 12 listopadu v 10h, Divadlo Exil

Ony   Adaptace hry Služky od Jeana Geneta
Tato hra, jež odolává černému humoru, dává zprávičce z novin nový, až tragický rozměr. Mísí se v ní poezie s fascinací i úděsem.
Rozhodla jsem se vybrat si z textu hry jen to, co se mi zdálo důležité, a opomenout reálný základ příběhu, který ani sám autor nijak zvlášť nevyzvihoval.
Rozhodla jsem se dát vyniknout všemu, co ze hry dělá úžasný danse macabre, tomu, co ji řadí do fantaskního divadla.
Nechtěla jsem realistickou scénu, žádný salón plný květin či pokoj s nábytkem z dob Ludvíka patnáctého. Ale duševní a zároveň uzavřený prostor, místnost plnou nočních můr. Temný omezený prostor, místo psychického uvěznění služek. Místo vytvořené z představ. Musíme se dostat do mysli služek, do jejich šílenství, do jejich vnitřího duševního uvěznění.
Služky rozehrávají temnou hru, protože jen to jim dovoluje uniknout pocitu absence kontroly nad svým životem, které kvůli Madam zažívají, ale také uniknout jedna druhé. Sophie Knittl
„Tyto dámy, Služky a Madam, jsou bájným příběhem, jakýmsi alegorickým vyprávěním, které mě nejdříve asi mělo znechutit ze sebe samého. Druhým cílem bylo vytvořit jakýsi nepříjemný pocit u diváků... Příběh... Musíme tomu zároveň věřit a snažit se nevěřit. Ať svaté či ne, ty dvě služky jsou zrůdy, tak jako my, když sníme o tom či onom.“ Jean Genet

Režie: Sophie KNITTL
Hrají: Vanessa GENDRON, Hélène GENET a Sophie KNITTL
Asistent: Jakub DIESKA
Světla a video: Thierry Ottinger
Fotografie: Lucie Nepeřená

Představení ve francouzštině s českými titulky.

Divadlo Exil, Havlíčkova 841, Zelené Předměstí, Pardubice.

11 listopadu v 19h. Vstupné 120 Kč člen AF / 140 Kč ostatní.

12 listopadu v 10h. Představení pro školy. Nutná rezervace. Vstupné 70 Kč