DRAMATIZOVANÁ ČETBA BÁSNÍ JACQUESE PRÉVERTA - 20.6.2016

Všichni mohou přijít a vydat se na cestu do světa poezie tohoto talentovaného umělce, která se bude konat ve Francouzském institutu v Praze.
Čtení textů se ujmou studenti Francouzské Aliance v Pardubicích spolu s herci Milanem Němcem a Jindrou Janouškovou z Východočeského divadla Pardubice.

Režie: Éric Cénat (Théâtre de l'Imprévu V Orléans, kraj Centre-Val de Loire) ve spolupráci s Jaromírem Janečkem.

Jacques Prévert byl francouzský básník a scénárista. Jeho básně jsou dobře známy ve francouzské společnosti a některé z jeho textů se staly nedílnou součástí školních osnov.  Milovník psaní a četby napsal také scénář k mnoha známým francouzským filmům, a zvláště od Marcela Carného Nábřeží mlh (Le Quai des brumel) s Jeanem Gabinem nebo Děti ráje s Arletty.
Jeho dílo „Slova“ (Paroles), které vyšlo v roce 1946 (k dispozici ve francouzštině v mediatéce Francouzské Aliance) se stalo velmi populární pro širokou veřejnost, protože jeho texty ve volném verši kombinují prvky z každodenní reality a imaginárního světa. Mnoho z jeho básní pojednává na téma svobody, lásky a humoru a některé z nich byly zhudebněny a nazpívány umělci jako například Yves Montand, Juliette Greco nebo bratři Jacquesové.

Vstup volný.

18:30 - 19:30

Francouzský institut v Praze

Café 35

Štěpánská 644/35