25. března od 18,30.: Poetický večer se spisovatelkou Fatémou Chahid

Francouzská Aliance Pardubice bude mít poprvé tu čest uvítat v Pardubicích básnířku Fatému Chahid! Přijďte se seznámit s ní i s jejími básněmi. Fatéma Chahid Vám nejprve představí svou životní dráhu, příklon k poezii, své literární projekty  a nakonec vám několik vlastních básní přednese. Na závěr potěší vaše chuťe občerstvení v marockých barvách.

Fatéma Chahid je v první řadě umělkyně a velká znalkyně marocké kultury. Dále pak básnířka, spisovatelka a také prezidentka Marocké asociace Solidarity a Rozvoje (AMSED). Původem z  Taroudantu, nyní žijící a pracující ve městě Casablanca. Spisovatelka je velmi hrdá na své severoafrické (berberské) kořeny, ale také se našla v kultuře francouzské a arabské. Je to právě tato bohatá identita, která dělá její básně tak jedinečnými.

Její první básnická inspirace přišla v jejích devíti letech, s pohledem na Rabat při východu slunce. Nicméně to bylo až v roce 1983, po ukončení studií (vystudovala literatura a právo), kdy vydala svou první sbírku, Imago. Toto dílo bylo velmi dobře přijato kritikou, a tak se stala první úspěšnou básnířkou v Maroku. 

Songes des hautes terres, Le Nouvel Imago, Aïta Menna: autorka pracuje se slovy tak, aby od jedné básně k druhé předala svým čtenářům a posluchačům poselství o smyslu lidkosti. Její tvorba se točí hlavně kolem života, lásky a smrti.

Básnířka nedávno publikovala nový román, La Forteresse. V díle se zamýšlí nad životem žen, které se cítí uvězněny, ale kterým se podaří z této nepříznivé situace uniknout: způsob jak říci, že Maroko pokročilo v otázce rovnosti mezi muži a ženami, ale ještě stále mu zbývá kus cesty, kterou musí ujít.

Počet míst je omezený.
Lístky si můžete zakoupit v Alianci do 23. března.
Vstupné: 120 Kč pro členy,
                 140 Kč pro ostatní.